Vadovė Jelena
Jelena sako susitikusi:
Įdomus jūsų projektas. Turbūt pirmą kartą mano darbe pasitaiko toks suinteresuotumas.
Ačiū. Mes stengiamės, kad neišnyktų valgyklos.
Vien šio projekto neužtenka, kad neišnyktų. Reikia didelės paramos...(juokiasi). Čia žinokit ... čia viskas susiję. Gerai, kad jums įdomu. Tačiau manau, kad mūsų valgykloje nėra jokio stiliaus ar dizaino. Ji yra tiesiog valgyklos stiliaus. Tik tiek, kad jinai atnaujinta.
Kiek laiko čia dirbate?
10 metų jau kažkur. Bet dirbu ne kaip vadovė, nes čia pradėjau nuo barmenės.
Tai kaip vadovė už ką jūs dabar atsakinga?
Nu pagal įstatymus tai kaip ir už viską atsakinga, bet vis tiek yra akcininkai, kurie vadovauja, o aš tiktai vykdau.
O gal žinote, kas čia buvo prieš tai?
"Tarybinė viltis" ar ne "Viltis"... Buvo tokia tarybinių laikų valgykla. Čia buvo pramoninis rajonas. Čia buvo didžiulė gamykla "Elfas" va čia. Tai čia beveik visi darbininkai kadaise eidavo valgyt į šitą valgyklą. Čia buvo per pietų pertrauką didžiulės eilės, visi staliukai užimti. Tai laikais gerai buvo. Ir apyvarta gera. Čia iki privatizacijos buvo.
O kaip atsitiko, kad būtent čia jūs atėjote dirbti?
Aplinkybės susiklostė... Tiesiog čia yra mūsų šeimos verslas, galima taip sakyti. Čia beveik visa mūsų šeima dabar dirba. Stengiamės dirbt, išlaikyt kažkaip.
Tai iš esmės jūs valgyklose pradėjote dirbti anksčiau nei atėjote čia?
Ne, su valgyklom, su maistu tiktai čia pradėjau dirbt. Mano kitokia specialybė - siuvimo technologė.
Kiek pas jus dirba žmonių?
Vidurkis kažkur 25.
Tai čia labai didelė valgykla. Daug aptarnaujat?
Nepasakyčiau, kad labai daug aptarnaujam. Galbūt ir nereikia dabar šiuo momentu tiek žmonių, bet iš tikro gaila žmonių, atleisti, palikti be darbo, nes pagrinde yra moterų kolektyvas ir daug jų vienišų, su kokiais trim vaikais, tai stengiamės kažkaip išlaikyt.
O kiek yra virėjų, barmenių ir t.t.?
Barmenių buvo dvi, bet vienos atsisakėm.
O kaip prasideda jūsų darbo diena, nuo pačių virėjų, kai jos pirmos ateina?
Nu kaip, ateina jos kiekviena pagal savo darbo grafiką tam tikru laiku.
O kaip pas jus sudaromas meniu?
Kiekvieną dieną turime atskirai sugalvotą. Pavyzdžiuj, šiandien iki 2 valandų buvo patiekiamas meniu variantas, kuris surenkamas elektroniniu būdu ir jis jau bus sustatytas.
Tai kasdien eksperimentuojate darydami kažką naujo?
Ne ne, neeksperimentuojame. Viską darom pagal kalkuliacijas, tiesiog tų patiekalų pas mus yra virš 1000. Yra tradicinių, ir netradicinių, ir įvairių virtuvių. Tiesiog gamybos vedėja, jinai jau žiūri pagal likučius, pagal paklausą sudaro meniu. Aišku mes dar aptariam su ja, patobulinam biškį, papildom arba atvirkščiai ir viskas.
O kaip apibūdintumėt savo virtuvę?
Tradicinė.
Ką žmonės greičiausiai suvalgo?
Cepelinus (juokiasi). Taip, cepelinus. Visi iš bulvių, bulviniai patiekalai ir garnyras keptos bulvės greičiausiai baigiasi.
Kaip jums atrodo, kodėl?
Man atrodo tas va ingredientų derinys duoda tam tikrą sotumą ir kaina yra prienama. Na ir galbūt mūsų sąmonėj yra išlikę taip.
Ar galite papasakoti apie savo klientus? Nes vis tiek ši valgykla tokia didelė. Ar visuomet ji tokia buvo?
Taip. Mažesnės niekad ir nebuvo. Žmonės... per pietūs nėra taip, kad visi staliukai būtų užimti. Tiesiog yra tam tikros srovės. Tam tikru momentu ateina, pavyzdžiui, gali būti daugiau ar pusė salės. Kad ir dabar gali atrodyt kad nėra nei tos apyvartos, nei tų žmonių. Tiesiog baigiasi tas laikas kada ateina daugiausiai žmonių. O taip tai pagrinde darbininkai, anksčiau geležinkeliečių ateidavo, bet dabar pastebėjau retas atvejis kad ateitų. Buvo šnekama, kad ten etatų mažinimas. Paskui ofisų darbuotojai ateina. Ateina iš servisų. Taip aplinkiniai visi. Dauguma aplinkiniai, bet kadaise anksčiau būdavo atvažiuodavo ir iš kitur žmonės valgyt. Bet sakau viskas keičiasi, daugiau ir tų kavinių atsirado.
Ar padidėjo konkurencija?
1, 2, 3, 4... vien anam pastate yra 3 kavinės, tai konkurencija čia nemaža. Na bet yra tas žmogiškasis faktorius: bet kokia virėja, bet kokia nam šeiminkė negali garantuoti, kad pas ją patiekalas visuomet bus to pačio skonio ir kitą dieną. Tiesiog yra ir klaidų žmonės padaro.
O šitam pastate yra ir antras aukštas. Gal seniau čia kažkas grandiozinio buvo?
Anksčiau sovietiniais laikais čia buvo kažkoks restoranas. Nežinau. Manęs dar nebuvo čia. Tik girdėjau. O dabar ten tiesiog banketinė salė.
O mačiau, kad čia darote banketus ir vakarėlius "Kam per 30". O kam kilo tokia idėja?
Na čia man tokia idėja kilo. Nu nes kažkaip reikia išnaudoti vis dėlto šitą patalpą ir šitą salę. Ir buvo tokia idėja pas mane. Žmonių irgi susirenka, bet irgi pasikeitė klientūra. Suprantat, pagalys yra dviejų galų: jeigu nori, kad būtų pinigai nesvarbu aplinka, tai galima čia būtų beleką įleisti, bet mes vis žiūrim, kad būtų tas auksinis vidurys. Tiesiog atsisakėm visokių triukšmingų žmonių, nesvarbu, kad ir su pinigais, būdavo ir čigonų ateina. Tiesiog žiūrim kas yra svarbiau - ar aplinka, kad tvarka, kad ateitų daugiau tokie žmonės kultūringi. Čia groja gyva muzika, žmonės turi galimybę pašokti ir tikrai pasiteisino šita idėja.
O jūsų interjeras? Gal žinote kiek kartų jis keitėsi, nes dabar matosi, kad neseniai remontuota.
Žinot, grindys, lubos viskas čia buvo nuo sovietinių laikų. Visas pagrindinis bazinis variantas. O tos lempos, kaip diskotekos. Žinot čia buvo variantas iš bėdos. Buvo čia ir jaunimo ir bandė vis kažką pavogti. Būdavo čia užeidavo ir narkomanai ir taip žmonės greit spėdavo per 5 sekundes lempą išplėšti nuo sienos su visais laidais, net dienos metu.. Toks rajonas ir tokia aplinka. Čia yra mūsų tikrovė.
Jei nedirbtumėte valgykloje - ką jūs veiktumėte?
Manau daryčiau kažką savo, savo verslą. Yra pas mane postūmis kažką savarankiškai daryt. Net nežinau ar būtinai su maistu. Po tam tikros praktikos va šičia, manau galėčiau. Iš esmės tokio verslo tipas yra mažiausiai rizikingas nes pinigai ateina iš karto.
Kas jums yra svarbiausia šitam versle?
Maisto atžvilgiu mums svarbiausia kokybė. Mes nenaudojam jokių pakaitalų cheminių ir priedų. Mes nenaudojam jokių prieskonių mišinių ir viską darom iš natūralių produktų.
O kaip jūs išsilaikote tokiomis sąlygomis?
Na dirbam. Dirbam net labai daug. Galim atsisveikint su asmeniniu gyvenimu, dirbam ir savaitgaliais ir švenčių dienom. Ir taupom aišku bei stengiamas išlaikyti tik būtiniausius žmones.
Sakote, kad gaminate sveikai. Kas yra jūsų tiekėjai?
Tiekėjai, taip, stengiamės žiūrėti, kad jie būtų užsirekomendavę. Pavyzdžiui, girdim iš mėsiškų įmonių visokius atsiliepimus, kas kaip dirba. Pavyzdžiui, viena įmonė neseniai laimėjo konkursą, todėl ją pasirinkome, nors kaina buvo brangesnė. Jų mėsa nėra lenkiška, o lietuviška. Ji nėra kažkaip chemiškai apdorota - tiesiog atšaldyta. Mes ją užsakome kas antrą dieną.
Mes taip pat valgom iš tos pačios virtuvės. Mes einam i bendrą eilę. Kolektyvo auklėjimas eina per savęs auklėjimą. Rodai pavyzdį žmonėms.
Bet šiaip pas mus šiaip maisto beveik ir nelieka. Nes mūsų vyr. virėja dirba iki 17 val. ir mato, ko geriau negaminti, kad išparduoti viską. Darome viską partijomis po 5 - 10 porcijų.
O pati namuose gaminate?
Stengiuosi gaminti pati. Bet kartais dėl laiko stokos ir iš čia atvežu. Perku čia ir vežu namo.
O gaminate, gal pagal televizijos laidas, Oliverį pavyzdžiui?
Žinokit ne. Svajoju kažkada tapt močiute, išeit į pensiją... Noro yra, bet laiko nėra.
Koks jūsų mėgstamiausias patiekalas?
Mėgstamiausias... mėgstu iš daržovių. Kad būtų daug daržovių. Bet vegetarė nesu. Nėra turbūt to tam tikro patiekalo. Mėgstu, kad maistas būtų kuo mažiau apdirbtas, kad natūrali mėsa be paneruotės (džiūvėsėlių).
O turit kokį virtuvinį žargoną, kaip pas jus darbuotojai bendrauja?
Mes esame viena grandis. Kiekviena grandies dalis yra labai svarbi. Mes turime bendrą tikslą. Per tą tikslą turim pasiekti savo poreikius, ten dėl algų ar pan.. Jei mes kiekvienas galvosime tik apie save, mes negalėsime pasiekti bendro tikslo. Nei mes turėsime darbo tada. Taip pat turi būti pavyzdys iš vadovo: reikia nereikalauti iš žmonių, o pačiam rodyti pavyzdį. Manęs dabar čia būna labai mažai, nes studijuoju dabar, tai svarbu išlaikyti tą grandį.